🎩 François Quesnay születésnapjára – A láthatatlan barázdák mestere 🌾

A természet rendje szerint – Quesnay és a gazdaság gyógyítása

Manboxeo.hu

Van valami különös abban, amikor egy orvos nemcsak testet gyógyít, hanem országokat is – nem szikével, hanem eszmékkel. François Quesnay, aki 1694. június 4-én látta meg a napvilágot Franciaországban, ilyen ember volt. Egy férfi, aki udvari orvosként XIV. Lajos környezetében élt, de szelleme a palota falain túlra is elkalandozott – egészen a szántóföldekig, a parasztkunyhókig, és a piacok rejtett dinamikájáig.

Quesnay különös alakja volt a versailles-i udvarnak: orvosként nyert bejárást a királyi körökbe, de nem csupán orvosi tanácsai miatt hallgattak rá. Madame Pompadour – a király hivatalos ágyasa és egyik legnagyobb befolyású politikai tanácsadója – bizalmába fogadta. A szalonok csillogása mögött ott ült ez az éles eszű doktor, aki nem a divatról, hanem a gazdaság működéséről elmélkedett. És amikor beszélt, a királynék, miniszterek, filozófusok hallgatták.

Ő volt a fiziokratizmus atyja – annak a gazdaságelméletnek a megalkotója, amely elsőként merte kimondani: a valódi gazdagság nem az aranyban, nem a manufaktúrák füstjében rejlik, hanem a földben. A termőföldben, a vetésben, az aratásban. Abban, amit a természet ad – és amit az ember csak alázattal kezelhet. Quesnay egy különös elméleti világot épített, ahol a „természet rendje” volt a törvény, és a „laissez-faire” – a be nem avatkozás – szinte szentírásként csengett.

Sokan kinevették, mások csodálták. Voltaire megemelte előtte a kalapját, míg más filozófusok csak értetlenkedtek. De ő rendületlenül hitt benne, hogy a gazdaság olyan, mint egy szervezet: ha szabadon hagyod működni, megtalálja az egyensúlyát. Nem véletlen, hogy orvosként rajzolta meg híres Tableau Économique című munkáját – olyan volt az, mint egy anatómiai metszet, csak épp nem az emberi testről, hanem a társadalom anyagcseréjéről szólt.

Quesnay ma 331 éves lenne. Nem, nem kell évszámokat számolgatni – elég csak körülnézni. Minden alkalommal, amikor egy gazdasági vita a fenntarthatóságról, a természet értékéről vagy az állami be nem avatkozásról szól, ott visszhangzik a hangja. Csendesen, elegánsan, mint egy udvari tanácsos suttogása a márványpadlón.

Ma tehát emeljünk kalapot François Quesnay előtt. Az orvos előtt, aki látta, hogy a világ nemcsak betegségektől szenved, hanem rossz törvényektől, önkényes beavatkozásoktól és a természet iránti közönyből. És aki hitt benne, hogy van gyógyír – ha figyelünk a földre, és hagyjuk, hogy az élet saját rendje bontakozzon ki.

2025-06-04--franois-quesnay-szletsnapj-promo-card.png

chatgpt_image_may_12_2025_03_07_32_pm.jpg