Alex Buday

2025.már.29.
Írta: Alex Buday Szólj hozzá!

Egy turista Párizsban – és mindenhol máshol

"It’s very odd, to be in a city that’s not yours, watching the way it goes about its business." – An American in Paris („Furcsa érzés egy idegen városban lenni, és csak figyelni, ahogy éli a maga életét.”)

  Turistaként egy városban lenni mindig különös kettősséget jelent. Egyszerre vagyunk kívülállók és részesei, figyelők és szereplők. Ahogy Gene Kelly karaktere csodálkozva szemléli Párizst, úgy én is újra és újra elmerülök a városok lüktetésében – különösen Prágában, amely éveken át az otthonom…

Tovább

Lovak a szenátusban, zebracsászárok a Parlamentben

A hatalomról, amely néha nem is tudja, hogy már meztelen

Ma van az évfordulója annak, hogy Róma szenátusa ünnepélyesen átadta a hatalmat Gaius Julius Caesar Augustus Germanicusnak – közismertebb nevén Caligulának, vagyis „kis katonacsizmának”. E jeles nap kiváló alkalom arra, hogy elidőzzünk a hatalom természetén – és azon a furcsa jelenségen, hogy mi…

Tovább

Cipő az asztalon – gondolatok a kommunikáció kultúrájáról

1953. március 27-én Nyikita Hruscsovot megválasztották a Szovjetunió Kommunista Pártjának első titkárává. Egy darab történelem, amit a legtöbben már alig ismernek. De nekem mindig is megmaradt egy kép róla, ami sokkal mélyebben beleégett az emlékezetembe, mint bármely hivatalos portré vagy…

Tovább

📘 „Az igazi kérdés az: melyik oldalon fogsz állni, amikor átléped a határt?”

Egy mondat A határ című novellámból, amely ma, a Népszövetség megalakulásának évfordulóján különös súlyt kap. Mert a határ nemcsak földrajzi – hanem morális, történelmi és személyes is. ? Woodrow Wilson 1919-ben egy olyan világot álmodott meg, ahol a béke közös felelősség. ?Ma, amikor újra…

Tovább

A Falon túl: Wilson álma és a mi valóságunk

A világ biztonságát csak a szabad népek szabad együttműködésével lehet megteremteni.” – Woodrow Wilson, 1918 E szavakat jóval később ismertem meg, mint szerettem volna. A nyolcvanas évek végén Moszkvában éltem és tanultam vegyészetet, és akkoriban ilyen mondatokat nem olvashattunk…

Tovább

A másság illúziója – és a félelem valósága

Ma van Elton John születésnapja. Ő számomra nemcsak egy elképesztő zenei ikon, hanem egy olyan ember, aki mindig is büszkén vállalta önmagát – és ezzel nemcsak a saját közösségét képviselte, hanem példát is mutatott a világnak. Miközben a nyugati társadalmak, ha nehezen is, de végül megtanulták…

Tovább

📖 Egy történet, amely 1989-ben kezdődik – ahogy mi is átéltük

  Amikor 1989-ben a kollégiumi szobánk falán ott lógott Nena posztere, és a 99 Red Balloons szólt a kazettás magnóból, még nem sejtettük, hogy néhány hónapon belül minden megváltozik. A berlini fal leomlott, a világ új arcot öltött – és mi ott voltunk, fiatalon, a változás küszöbén. A Velvet című…

Tovább

99 Luftballons – Álmok és árnyak

Egy generáció visszatekint

Ma van Nena születésnapja. A német énekesnőé, aki egyetlen dallal – a 99 Luftballons-szal – egy egész korszak hangulatát ragadta meg. 1983-ban, amikor a dal megszületett, mi még a szürke hidegháborús valóságban éltünk. De ez a zene – a maga naiv dallamával és sötét üzenetével – áttörte a falakat. A…

Tovább

A Fal

E-könyv

✨? Hétvégi olvasmányajánló! ?✨ ? „A falak nemcsak kívül léteznek, hanem bennünk is. És ha egyszer elkezdenek omlani, már nem lehet megállítani őket.” ? A Fal – egy történet határokról, amelyeket ledöntünk! ? ? 1989, Kelet-Európa. A világ forrong, a berlini fal repedezik, és négy fiatal sorsa…

Tovább
süti beállítások módosítása
www.alexbuday.com